Cinemu - Islamic Movie Guide
Home | Register | Login | Contact

Cinemu 26 Temmuz 2013, Sinemada haftanın fotoğrafı

Vizyona Giren Filmler: 
Türkiye:
 

Wolverine
Karanlık Cinayetler- The Frozen Ground
Süper İncir
Aşkın 10 Kuralı- 10 Regole Per Fare Innamorare

Son Konser- A Late Quartet
Sanal hayatlar- Disconnect
Camille Claudel, 1915

ABD (Ek olarak): 
The To Do List
Blue Jasmine
The Time Being
Tiny Times
Drug War
Breaking The Girls,

 Haftanın Öne Çıkanları:
The Wolverine:
Uzun zamandır fanatikleri tarafından beklenen filmlerden biri. X-Men efsanesinin en derin, karanlık ve olağanüstü bölümü karşınızda. Hugh Jackman Wolverine rolünde bu sefer intikam için karşımıza çıkıyor. Bu  filmde Logan(Wolverine)in sert ama romantik geçmişine, korkunç öfkesine, Victor Creed( Sabretooth) ile olan karışık ilişkisine ve çok gizli bir program olan Weapon X'e tanık olacağız. Wolverine, Adamantium metalinden yapılmış jilet gibi keskin pençelerini bu kez geçmişinden öç almak için saplıyor. Ve bu sefer sadece Wolverine’in pençeleri değil, samuray kılıçları da işin içine karışıyor. Film mesaj kaygısı olmadan keyifli bir seyir için işe yarayabilir.

Son Konser:
Dört kişilik bir müzisyen grubu 25. yılına yaklaşmaktadır. Fakat üyelerden birisinin perkinson hastalığına yakalanması planları alt üst eder. Hastalanan arkadaşlarının yerine alınan grubun yeni üyesiyle artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Film belli bir nişe hitap etse de uzun süre bir arada yaşayan guruplarda gurubun önemli üyesi aradan çıkınca yaşanan psikolojik travmalar ve ego savaşları açısından ilginç olabilir.
Süper İncir: Başka bir Ege hikayesi. İntihar etmeden önce Mısır’dan getirdiği uzmanlara öldürdüğü platonik aşkı Euterpe ve sonrasında kendi cesedini mumyalatan Seikilos, 2 bin yıl sonra bir çobanın yanlışlıkla mezarını açması sonucu gözlerini bir Ege köyünde açar. Sevgilisi Euterpe’yi mezarında bulamayınca onu aramaya koyulan Seikilos, efe dedesinin kahramanlık hikayelerinin etkisi altında kalan ve süper kahraman olma hayalleriyle kendisini ispatlamaya çalışan Mustafa adlı genç ile köyün kızlarından Hatice için mücadeleye girişir. Film başarılı bir reklamdan yola çıkarak çekilmiş olması bakımından ilginç bir hikayeye sahip.
Sanal Hayatlar:
Cep telefonuna bağlı yaşayan işkolik avukat, zamanla ailesine vakit ayıramaz olmuştur. bir sınıf arkadaşına internet üzerinden kabadayılık taslayan çocuğunu yola getirmeye çalışan emekli bir polis memuru ve kariyer peşinde koşan bir gazetecinin yetişkin sitelerindeki mücadelesi... Tüm bu karakterleri aynı noktada buluşturan tek şey ise çağımızın buluşu internet! Modern iletişimin yeni adı olan internet tüm köşeli halleriyle masaya yatırılırken birbirinden farklı bir grup insanın hayatı üzerinde yaptığı benzer etki vurgulanıyor.
Film çok önemli bir sorunu çok takdir edilmeyen şekilde masaya yatırıyor. Maalesef ailece seyretmeye uygun olmasa da sanal alemin hayatımıza dahil ettiği sorunları işlemesi açısından dikkate değer.
Karanlık Cinayetler: Gerçek olaylara dayalı filmde, Alaska’da kötü şöhret ve geniş çevre sahibi Robert Hansen’in hayat hikayesini anlatmakta. Hansen, önceleri yaşadığı çevrede saygı duyulan biri olarak görülmekte olsa da, 1980’li yıllarda sayısı kesin olmamakla birlikte 24 kadını zorla kaçırıp öldürdüğü ortaya çıkan bir cani olarak bilinmektedir.  Film başrol oyuncuları sebebiyle ilgi çekecektir. Suç, gerilim türüne yeni bir olgu getirmese de seyirci toplamayı hakkedecek akıcılığa ve sürprizlere sahip.

Bu hafta ‘’En Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler.
 

1.     İki Dil Bir Bavul (2008)
2.     Taş Mektep (2013)
3.    
Dersu Uzala (1975)

4.    
Son Buluşma (2008)


Bu hafta ‘’En Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler.
 

1-   
Başkanın Tüm Adamları - All the President's Men (1976)

2-   
Temple Grandin (2010)

3-    The Wind will Carry Us - Rüzgar Bizi Sürükleyecek(1999)
4-    The Bridge On The River Kwai - Kwai Köprüsü (1962)
5-   
Reign Over Me (2007)

6-   
Bayrampaşa Ben fazla Kalmayacağım - Bayrampasa: I wont Stay Here Too Long (2008)

7-   
To Kill a Mockingbird - Bülbülü Öldürmek (1962)

8-   
Rio (2011)