Cinemu - Islamic Movie Guide
Home | Register | Login | Contact

Cinemu 27 Eylül 2013, Sinemada haftanın fotoğrafı; vizyona girenler, güvenli ve daha güvenli filmler:

Cinemu 27 Eylül 2013, Sinemada haftanın fotoğrafı; vizyona girenler, güvenli ve daha güvenli filmler:

Türkiye de Vizyona giren filmler:
  (Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)

Benimle Oynar mısın?:  Sibel uzak kaldığı mahallesi Beşiktaş’a 9 yıl sonra dönmektedir. Sahip olduğu her şeyi yitirmiş, doğup büyüdüğü yerler bütünüyle değişmiştir. Beş yıldır göremediği kızı Rüya’yı kaldığı yetimhaneden alacaktır. Ayrı düştükleri süre içinde Rüya, ailesinin yokluğunun yerine Beşiktaş’ı koymuş, yalnızlığını Beşiktaş’la doldurmuştur. Sekiz yaşında, erkek gibi davranan, tutkulu bir taraftardık artık o. Annesi Sibel'in onunla yeniden ilişki kurması kolay olmayacaktır. Kahramanlarımız hayatı bir oyun gibi görürler. Burada kazanmak, kaybetmek hırsı değil, oyunun güzelliğidir aslolan. Hayat biraz futbola benzer ve bu oyunda izleyici olmayı değil oyunun ta kendisi olmayı seçmiş taraftarlardır onlar… 

Karnaval: 30'lu yaşlarına gelen Alis'in babasıyla yaşadığı sorunlar ciddileşir ve evden kovulur. Arabada kalmaya başlayan Alis kendine düzenlik bir iş bulmak ister. Ve halı yıkama makinesi satmaya başlar. Bu sırada yolları Demet ile kesişir. Alis'in Demet'le arasındaki yaşananlar onu hayallerine yakınlaştırmaktadır.

Öyle Sevdim Ki Seni: Dedesi taş ocağında çalışmak için Trabzon'dan Yalta'ya göçmüş, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Trabzon'a dönen Olga'nın öyküsünü anlatıyor. Trabzon'da her Rus kadının Nataşa gibi bakılmasından kaynaklı sıkıntılar yaşar. Birde Cemal ile tanışması onun için işleri iyice zorlaştırır. 

Malavita: Belalı Tanık: Manzoni ailesi tanık koruma programıyla Fransa'ya yerleşir. Kökeni mafya geleneğine dayanan aile bir çok tehtit almaktadır. Fakat Manzoni ailesi küçükten büyüğe tehlikelere karşı hazırdır. 

Blue Jasmin – Mavi Yasemin: Bir Woody Allen Filmi. New York'lu zengin ev hanımı, gösterişli bir yaşam sürmektedir. Kendini mali kriz içerisinde bulan Jasmine San Francisco'ya kız kardeşi Ginger'in mütevazı dairesi içinde bulur.
 
Bir çok Woody Allen filminde olduğu gibi aile değerleri açısından sıkıntılı temalar içeren bir filmdir Mavi Yasemin.

Runner Runner – Büyük Kumar: Parlak bir öğrenci olan Richie Furst okul için gereken parayı online kumar sitelerinde kaybetmiştir. Yaptığı hatalar sonucunda sitenin sahibine borçlanır. 

You’re Next – Katliam Gecesi: Katillerden oluşan maskeli bir çete Davison ailesinin bir toplantılarını basarlar. Kaçacak yeri olmayan kurbanlar tuzağa düşürülmüştür. Ailenin istenmeyen misafiri hepsinden daha yetenekli bir katil olduğunu kanıtlayıncaya kadar.

3 Kadın 3 Kader: Henüz yaşları 13,15 ve 17 olan aynı isimli  3 genç kızın yaşamlarındaki dramı ve başlarından geçen kötü olayları bizlere yansıtıyor.   

ABD’de vizyona giren filmler (Ek olarak):  (Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)


Cloudy with a Chance of Meatballs 2 – Köfte Yağmuru 2: Flint ilk filmde suyu yiyeceğe dönüştüren bir makina icat etmişti.Flint'in insanları mutlu etmek için yaptığı icadı konrtolden çıkınca onu yok etmiştir.İkinci filmde ise makinayı tam olarak imha edemediğini ve makinan hala çalışmakta olup çevreye zarar vermeye başladığını öğrenir. Dünyayı hayvan-yiyecek karışımı yaratıklar istila etmiştir. Bu durumu düzeltmesi gerekmektedir. 
Haftanın bu tek animasyonu birincisindeki başarıyı tekrarlayacağına dair umut veriyor.

Rush – Zafere Hücum1976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda'nın (Daniel Brühl) kullandığı Ferrari ikinci round'un sonunda yaşadığı trajik kaza nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt'a (Chris Hemsworth) gider. Bu kaza sonrasında Lauda (Daniel Brühl) çok ağır yaralanır. Fakat kazadan 42 gün sonra, olağan hırsı ve öfkesiyle pistlere geri döner. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix'i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam eder. Her iki yarışçının hedefi dünya şampiyonluğudur. Avusturyalı Formula 1 yarışcısı Niki Lauda (Daniel Brühl) ve İngiliz rakibi James Hunt (Chris Hemsworth) arasındaki dillere destan rekabeti konu alan filmde, her iki yarışçının hayatlarını ortaya koyarak verdiği mücadele anlatılıyor.
Bir çok izleyici efsanevi Grand Prix yarışçılarının hayatını ve mücadelesini merak edecektir ancak hayat tarzlarında iyi örnek olmayacak bir çok sahneyle karşılaşmak olası.

Baggage Claim: Bir hava yolunda uzun süredir hosteslik yapan Montana Moore, küçük kızından önce evlenmeye kararlıdır. Fakat doğru kişiyi bulmak için sadece 30 günü kalmıştır. Bu evlilik için iş arkadaşlarından da destek alan Montana bu kısa sürede tam 30.000 mil yol kat eder. Bu uzun yolculuk bir çok eğlenceli olaylar örgüsünü de içinde barındıyor.

Don Jon – Don JonJon Martello, çapkın bir karaktere ve kadınlar karşısında etkileyici bir yapıya sahiptir. Yakın arkadaşları ona Don Juan ismini takmışlardır. Jon bir gece kulübünde tanıştığı Barbara karşısında afallar. Çünkü ona diğer kadınlardan farklı ve ulaşılması güç gelir. Doğru erkeği arayan Barbara ise idealist bir kişiliğe sahiptir. Film bu ikilinin bir birlerine yakınlaşma çabalarını konu alıyor.
Don Jon filmi aile değerleri açısından ciddi sıkıntılar içeren sahnelerle dolu bir film olarak nitelendirilebilir.

Muscle Shoals :  Alabama eyaletinin Tennessee Nehri boyunca uzanan Muscle Shoals kenti, dışarıdan belli etmese de Amerika’nın en yaratıcı ve muhalif müziklerinin bazılarının beslenme kaynağıdır. Yerli halkın onu isimlendirdiği şekliyle “Singing River”ın duygusal etkisi altında Muscle Shoals, tüm zamanların en önemli ve ses getiren şarkılarının yapılmasına imkan tanımıştır. FAME Stüdyolarının kurucusu Rick Hall da Muscle Shoals’ın merkezinde yaşamaktadır. Acımasız yoksulluk ve ağır trajedilerin üstesinden gelen Hall, gelecek kuşaklara müzik yapmak için Alabama’nın ırkçı ortamında siyahla beyazı bir araya getirmiştir. Hall, Muscle Shoals Sound olarak da bilinen ve kendi stüdyolarını kurma başarısıyla FAME’den ayrılan The Swampers grubunun da kurucusudur. Greg Allman, Bono, Clarence Carter, Mick Jagger, Etta James, Alicia Keys, Keith Richards, Percy Sledge ve diğerleri Muscle Shoals’ın manyetizmasına, gizemine ve bugün hala etkisini sürdürüyor oluşunun sebebine yakından tanıklık etmişlerdir.

We Are What We Are : Parker atalarından beridir süre gelen sırlı geleneği sürdürmeye kararlı otoriter bir babadır. Ailesini katı kurallar ile idare eden Parker eşinin ani ölümüyle küçük oğlu ve kız kardeşleriyle baş başa kalır. Çocuklar yeni sorumluluklara daha hazır olmasalar da itiraz etme şansları bulunmamaktadır. Bir gün kasabada büyük bir fırtına kopar ve Parker'ın sakladığı korkunç sırrın perdesi aralanır.  

Haftanın Öne Çıkanları: 

You’re Next – Katliam Gecesi: Az sayıda korku- gerilim filmi seyirciden yüksek puan alabilmekteyken katliam Gecesi bunu başarıyor. Gerilim sevenler ilgi gösterecektir.

Cloudy with a Chance of Meatballs 2 – Köfte Yağmuru 2:   Haftanın animasyonu Köfte Yağmuru, ilk bölümündeki başarıyı tekrarlarsa ilgiyle izlenecektir.
 
Bu hafta içerik bakımından ‘’Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler.
  (Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)  
1. Dr. Seuss' The Lorax:
  Rüyalarının kızını etkileme amacıyla gerçek bir Truffula ağacı bulmak için her şeyi yapmaya hazır olan 12 yaşındaki Ted, ağaçlar adına konuşan büyüleyici yaratık Lorax’ın hikayesini keşfeder.
 
2. Mirror - Ayna:
  Film, okulun önünde annesinin kendisini almaya gelmesini beklerken, adresi bilmemesine rağmen eve tek başına gitmeye karar veren Mina’nın hikayesini anlatan bir belgesel.

3. A Cube of Sugar - Şeker Tanesi
: Düğün için bir araya gelen tüm aile, son gece bütün hazırlıkları tamamladıktan sonra yakın akrabalardan biri ölür ve düğün evi cenaze evine dönüşür. Bu filmi hiçbir uygunsuz sahne içermediği için öneriyoruz. Ayrıca film İran 2013 Oscar Ödülü’ne aday gösterilmiştir fakat ‘Innocence Of Muslims’ filmini boykot amaçlı adaylıktan çekilmiştir. 

Bu hafta içeriği itibarı ile  ‘’En Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler.
 (Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)  

1. Mesih:
 2007 İran yapımı ve biri Kur’an’dan diğeri İncil’den olmak üzere iki ayrı sona sahip olan Mesih filmi Hz. İsa’nın hayatını anlatmaktadır. 
  
2. Mümin ile Kafir:
  İslamdaki itikat ve ibadete ait bazı meseleleri, dramatik bir anlatımla, karşılıklı dialog şeklinde işleyen bir film. Nezip Fazıl KISAKÜREK'in eserinden gerçekleştirilen bu filmde, birbirine zıt görüşlü iki arkadaşın inançları gereği yaptıkları münazara ve birinin kaybettiği inancın peşine ikisinin birlikte düşmesi anlatılmaktadır. Bu arayışları, kaderin onları bir asansör kazasında ölümün askısına alıncaya kadar sürer.

 3. Gazali – Saadet Kimyageri
:  İslam tarihinin en büyük filozofu Gazali’nin hayatını ve etkisini inceleyen film, Gazali’nin dini dogmatizmi reddinden doğan varoluşçu inanç krizini ele alarak günümüzle olan etkileyici bağlarını ortaya çıkarır.