Cinemu - Islamic Movie Guide
Home | Register | Login | Contact

Cinemu 6 Eylül sinemada haftanın Görünümü

Cinemu 6 Eylül Sinemada Haftanın Görünümü
Cinemu 6 Eylül 2013, Sinemada haftanın fotoğrafı
Vizyona Girenler, güvenli ve daha güvenli filmler: 

Türkiye de Vizyona giren filmler:
 
 (Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)

Ölümsüz Polisler: Nick Walker hayatını yeni kaybetmiş bir polistir. Öbür dünyada 'Rest in Peace' isimli bir polis teşkilatına katılan Nick, Roy Pulsipher isimli yıllar önce ölen bir ajana rastlar. İkili kendilerini öldüren kişileri bulup cezalandırabilmek ve dünyadaki kötülükleri yok etmek için beraber çalışmaya karar verirler.
Fantastik bir hikayesi olan filmde bazı yaratıklar'ın çok korkunç ve iğrenç gösterilmesi çocuklar olumsuz etkiler doğurabilir. Ölmüş insanların teşkilatlanıp Dünya'ya şekil vermesi konusundaki akidevi sıkıntıyı saymazsak, film komik ve eğlenceli...

Bir Hayalimiz Vardı: Ginger ve  Rosa 1960'lı yıllarda Londra'da yaşan iki genç kızdır. Gençliğin verdiği asilik ile ailelerini küçümseyen ve farklı bir hayat yaşamak isteyen kızlar birbirlerine bağlanırlar. Ginger kendini politik eylemlere kaptırır hatta soğuk savaş hakkında yazılar yazmaya başlar, Rosa ise Ginger'in aksine eğlence odaklı yaşayan bir kız halini almıştır. Fakat bu dostluklarına engel değildir.

Film genel planda soğuk savaş döneminde insanların atom bombası ve savaş korkusu yüzünden bozulan psikolojileri aktarılmış Ama filmin ana konusu birlikte büyüyen iki kızın hayatları ve bu kızlardan birinin diğerinin babasıyla yaşadığı ilişki sonucunda arkadaşlıklarının bozulması ve ailelerin olumsuz şekilde etkilenmesini konu edinmektedir. Bir Hayalimiz Vardı Filmi  konusu itibarı ile bazı etik sorunlar içermektedir. 

Şimdiki zaman: İşsiz ve bütün bağları kopmuş... Mina’nın yeni bir hayata ihtiyacı var ama nasıl? Umudu kaçmakta bulur; Amerika’ya gidip yeni bir hayata başlamaktır amacı. Para biriktirmek için bir kafede kahve falı bakmaya başlar. Fal bakar para kazanır; fal bakar dertlerini paylaşır. Ancak kendi falında gerçekten de yeni bir hayat var mıdır?

Belgeselleri ve kısa filmleriyle tanınan Belmin Söylemez’in ilk uzun metrajlı filmi ''Şimdiki zaman''  festivallerde ilgi toplayan bir yapım.

El Ele: Film Paris şehrine yeni gelen genç bir adamın Opera'nın yönetmenine aşık olmasını ve ortak noktaları dans ile gelişen bir aşk hikayesini anlatıyor. Film,  içinde aile değerleri açısından sakıncalı sahneler barındırıyor.

Karayel Poyraz: Üniversite zamanlarında müzik grubu kuran arkadaşlar İstanbul'dan Samsun'a göç ederler. Farklı görüşlere sahip olmaları dostluklarını etkilemese de 'ideal müzik mi? piyasa müziği mi?' ayrımı onları böler. Fakat dostlarından biri tehlikeye girince grup tekar bir araya gelir.
Yönetmenliğini Levent İnanır'ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosu Hikmet Karagöz, Yüksek Arıcı, Numan Çakır gibi isimlerden oluşurken, kadroda konuk oyuncu olarak Soner Arıca da yer alıyor.

Hayalet:
''Hayalet'' Gerçek bir hikayeden esinlenen film, Soğuk Savaş döneminde denizlaltı aracında ki bir Rus kaptan'ın hikayesini anlatıyor. Kaptan, soğuk savaş döneminde inşa edilmiş bir Sovyet denizaltısının, son dönemlerde herkesten sakladığı üzere gerçeklik algısını alt üst eden nöbetler yaşamaktadır. Eşi ve kızından, bir grup KGB ajanıyla mücadele etmek zorunda kalacağı gizli bir görev için ayrılmak zorunda kalır. İnsanlığın geleceğini elinde bulunduran kaptan, başarısız olacağı düşünülerek bu işe seçilmiş olduğunu keşfedecektir.

Son Moda Aşk: Moda dergisinde editörlük yapan Alice, genel yayın yönetmeni olmak için hayatından çok işini önemsemiştir. Fakat genel yayın yönetmeni olması o kadar kolay değildir ve çok fazla rakibi vardır. Kariyer planları yüzünden sosyal hayatını ihmal eden Alice hiç aşık olmamıştır. Bir seyahat sırasında uçakta Bathazar ile tanışır. Henüz 19 yaşında olan Bathazar Alice'den çok etkilenir. Patronu Alice'in Bathazar'la ilişki yaşadığını sanır ve onun sosyalleşmesi adına bundan hoşlanır. Alice hayallerine ulaşmak için bu oyunu sürdürmeye karar verir.

ABD vizyona giren filmler (Ek olarak):
  (Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)

Riddick:  Başrolünde aksiyon filmlerinin önemli isimlerinden  Vin Diesel'in oynadığı Riddick yılın en iddiali bilim kurgu aksiyon yapımlarından.
Güneş ışınlarının harap ettiği bir gezegende yalnız bırakılan Riddick, kendini bilinmeyen uzay yaratıklarıyla bir arada bulur. Burada yaşamını sürdürmeye çalışırken bir alarmı aktive eder ve iki uzay gemisi ona doğru harekete geçer. Bunlardan bir tanesi onu avlamak için gelen paralı askerler diğeri ise geçmişten bir tanıdığının kaptanlığını yaptığı gemidir.


Salinger: ''Gönül Çelen'' adlı eserin yazarı J.D. Salinger'in hayatına detaylı bir bakış.


Haftanın Öne Çıkanları: 
Bu hafta öne çıkanlar açısından sıkıntılı bir hafta. Her türden izleyiciyi cezbedecek yapımlar bulmak zor olacak. Sıkı bir bilim kurgu ve iki orta şeker  aksiyon filmi öne çıkacak gibi duruyor.
Riddick:  Başrolünde aksiyon filmlerinin önemli isimlerinden  Vin Diesel'in oynadığı Riddick yılın en iddiali bilim kurgu aksiyon yapımlarından. 
Hayalet: ''Hayalet'' Gerçek bir hikayeden esinlenen film Soğuk Savaş dönemindede denizlaltı aracında rus kaptan'ın hikayesini anlatıyor.
Ölümsüz Polisler: Eğlenceli bit aksiyon filmi.

Bu hafta içerik bakımından ‘’Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler.
  
(Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)
1. Zindan Adası (2010):
Zindan Adasında bulunan Ashecliffe Hastanesine soruşturma yapmak için giden Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun başlarından geçen esrarengiz olayları ele alıyor. Adada çıkan isyandan sonra işleri iyice zorlaşan polis memurlarının gerçek dünyaları sarsılacaktır.Tahmin edilmesi zor olan sonu ile psikolojik gerilim filminin baş rolünde Leonardo Di Caprio bulunuyor.  

2. Halı - Gabbeh:
Film adını İran'da dokunan bir halı cinsinden alıyor. İran'ın güneybatısında yaşayan Türk asıllı Bahtiyar aşireti dokudukları her halıda başlarından geçen olaylardan esinlenirler, renkleri onlara göre seçerler. Halıları yıkamak için nehrin kenarına giden orta yaşlı çift, halıdaki figürler ve desenler üstüne konuşmaya başlarlar. Ve bir anda halıdaki kadın figürünün canlandığını görürler.
3.
Ip Man-(2001):
Savunma ağırlıklı dövüş sanatı olan WingChun'un üstadı olan Ip Man çevre kasabalar içinde en yetenekli dövüşçüdür. Gösteriş yapmayı sevmeyen İp man günlerini antreman yaparak ve arkadaşlarıyla geçirmektedir. Jin Shanzhao ile yaptığı dövüşü kazanınca ünü iyice yayılır. Bruce Lee'nin ustadı olan Yip Man'in biyografisi olan film gerçek hikayeden esinleniyor.
4. Arkadaşım Canavar
-(2009):
Max annesiyle tartıştıktan sonra evi terk eder ve ormana kaçar. Max yanlız olduğunu ve kimsenin onu anlmadığını düşündüğü dönemde esrarengiz bir dünyanın kapısını aralar. Film geniş bütçesi ve yeni animasyon teknikleriyle hazırlanmıştır.
Bu hafta içeriği itibarı ile  ‘’En Güvenli’’ filmler bölümü için önerilenler.
 (Lütfen ayrıntılı bilgi için film adına tıklayınız)
1.
Hür Adam: Bediüzzaman Said Nursi-(2011):
Film Osmanlı İmparatorluğunun son demlerinde cumhuriyetin kuruluş sırasında Bediüzzaman Said Nursi'nin hayat hikayesini bizlere yansıtıyor. Yazdığı Risaleler ve yetiştirdiği talebeler ile tüm dünyayı etkisi altında bırakan Said Nursi'nin iftiralar ve komplolarla ortadan kaldırılmak istenmesi ve sürgünler ve mahkümiyetlerle geçen hayatını zor şartlarda bile insanların kalbine ulaşmaya çalışmasını anlatıyor.

2. Bir Ayrılık
-(2011):
Simin eşi ve çocuklarıyla birlikte İran'dan ayrılmak ister. Başka bir ülkeye taşınmayı hasta babası yüzünden reddeden Nader'e boşanma davası açar. Boşanma davası talebi reddedilince anne babasının evine gitmeye karar verir. Termeh ise Babasıyla kalmaya karar verir. Hasta babası ve kızına bakması için hamile bir genç kadın tutan Nader bunun ona açacağı sıkıntılardan habersizdir. Bir çok ödül alan film 300 bin dolarlık bütçesini ona katlamıştır.

3. Bendeyar- (2011):
Özel yetiştirilmiş Afşin Bey tutuklaranarak hapisaneye konulur. Afşin Bey'in eşi kocasını kurtarmak isterken Amerikalı ajanlar tarafından öldürülür.Cezaevinde tanıştığı Akcakoca'nın manevi desteğini de alan Afşin, eşinin intikamını almak için mücadelesini sürdürür.